povazskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Považská Bystrica

Aktuálne spravodajstvo

Klienti UniCredit banky pozor, hackeri získali prístup k údajom zo 400 tis. úverových účtov

MILÁNO 26. júla (WebNoviny.sk) - Hackeri sa dostali k údajom o osobných úveroch približne 400 tis. klientov talianskej banky UniCredit, ktorá je najväčším peňažným ústavom krajiny, ale nezískali heslá k účtom. Banka, ktorá o tom informovala v stredu, uviedla, že hackeri narušili systém cez neidentifikovaného externého komerčného partnera. Systém bol prvýkrát narušený vlani v septembri a októbri a potom v júni a júli tohto roka. Odporúčame:Aktualizované: Séria hackerských útokov zasiahla počítačové siete po celom svete Banka konštatovala, že sa zdá, že heslá neboli ohrozené, ale hackeri "pravdepodobne získali prístup" k osobným údajom, vrátane mien a dátumov narodenia a k číslam IBAN. Banka UniCredit uviedla, že dáva podnet na prokuratúru a podniká kroky na zabránenie prístupu k údajom. Zároveň zdôraznila, že vyčlenila 2,3 mld. eur na modernizáciu svojich IT systémov. Viac k témam: hackeri, UniCredit BankZdroj: Webnoviny.sk - Klienti UniCredit banky pozor, hackeri získali prístup k údajom zo 400 tis. úverových účtov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Klienti UniCredit banky pozor, hackeri získali prístup k údajom zo 400 tis. úverových účtov

Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu

TEHERÁN 26. júla (WebNoviny.sk) — Iránsky prezident Hassan Rúhání v stredu oznámil, že jeho krajina nenechá bez odozvy nové sankcie, ktorými sa aktuálne zaoberá americký Kongres. Návrh zákona trestajúci raketový program islamskej republiky už prešiel Snemovňou reprezentantov a teraz ide do Senátu. Rúhání v tejto súvislosti na zasadnutí vlády vysielanom štátnou televíziou uviedol, že prijme "opatrenia v záujme štátu" a odvetné kroky voči zákonu. Odporúčame:Irak plánuje ponúknuť nové práva na prieskum ropy a zemného plynu Reštriktívne opatrenia USA by postihovali ľudí zapojených do iránskeho raketového programu, ako aj tých, ktorí s nimi obchodujú. Sankcie by sa dotkli aj prestížnych Revolučných gárd a posilnili by zbrojné embargo voči krajine. Viac k témam: Hassan Rúhání, sankcie, WashingtonZdroj: Webnoviny.sk - Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu

Bratislavčan Vincent v supermarkete jedol bez platenia, potom demoloval miestnosť

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Z prečinu poškodzovania cudzej veci obvinili policajti 42-ročného Vincenta S. z Bratislavy. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, podľa doterajších informácií v pondelok v podvečerných hodinách v supermarkete na Bieloruskej ulici v Bratislave skonzumoval potraviny a následne prešiel cez pokladničnú zónu bez zaplatenia. Odporúčame:Podvodníci obrali dôchodkyňu o 2000 eur, priniesli jej tekutinu na tetovanie pre syna "Konanie podozrivého muža spozoroval pracovník SBS, ktorý ho umiestnil do miestnosti pre zadržaných a privolal hliadku Policajného zboru," povedala Mihalíková s tým, že obvinený v zatvorenej miestnosti následne poškodil vnútorné dvere do miestnosti, kolieskové kreslo, vetraciu mriežku, zámok, radiátor a dve kocky kazetového stropu. Zničením vnútorného zariadenia miestnosti pre zadržaných spôsobil škodu vo výške viac ako 730 eur, uviedla hovorkyňa. Muža napokon policajti eskortovali na oddelenie. "Po vykonaní všetkých potrebných úkonov ho umiestnili do cely policajného zaistenia," povedala Mihalíková s tým, že vec sa rieši v takzvanom super rýchlom konaní. Obvinenému za uvedené konanie hrozí v prípade preukázania viny až jeden rok väzenia. Viac k témam: krádež, krimiZdroj: Webnoviny.sk - Bratislavčan Vincent v supermarkete jedol bez platenia, potom demoloval miestnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislavčan Vincent v supermarkete jedol bez platenia, potom demoloval miestnosť

Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov

EL PASO 26. júla (WebNoviny.sk) - Texaské úrady v utorok objavili telá troch ľudí, ktorí sa utopili, keď sa snažili prejsť z Mexika cez rieku Rio Grande. Hovorca hasičov z mesta El Paso Carlos Briano objasnil, že medzi obeťami sú 14-ročné dievča, 17-ročný chlapec a 20-ročná žena. Odporúčame:Žena sa stratila v národnom parku, po šiestich dňoch ju našli živú a zdravú Hovorca amerických pohraničných hliadok Jose Romero uviedol, že obe ženy patrili k skupine piatich ľudí, ktorí sa snažili ilegálne prekročiť hranice. Federálni agenti zvyšné tri osoby zadržali. Podľa Romera spomínaný zosnulý mladík patril k inej skupine piatich ľudí, ktorých rieka zmietla v pondelok. Ďalších štyroch sa podarilo zachrániť. Viac k témam: Rio Grande, utopenieZdroj: Webnoviny.sk - Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Traja ľudia sa utopili pri snahe prejsť cez rieku Rio Grande, najmladšia obeť mala 14 rokov

Expanzia Profireal Group v Rusku a Ázii naberá na intenzite

Skupina Profireal Group vidí Rusko a Áziu ako kľúčové strategické trhy pre svoj budúci rozvoj. Bratislava, 26.7.2017 ( WBN/PR ) - Skupina sa preto rozhodla plne prevziať kontrolu nad spoločnosťou v Rusku a to prostredníctvom odkúpenia 50% podielu od J T banky. Rozširuje tiež svoje aktivity aj na Filipínach, kde navýšila svoj podiel v spoločnosti FLEXI FINANCE, ktorá je dvojkou na lokálnom trhu nebankových finančných spoločností. Rýchla expanzia v Rusku Skupina vstúpila na ruský trh v roku 2014. Odkúpením 50% podielu sa spolupráca so skupinou J T nekončí a bude naďalej pokračovať vo financovaní expanzie tak v Rusku, ako aj v ďalších krajinách. „V najbližších troch rokoch by sme sa radi stali najväčšou nebankovou spoločnosťou na ruskom trhu“ hovorí predseda predstavenstva skupiny Profireal Group David Chour. Od roku 2014, kedy spoločnosť vstúpila na trh, výrazne vzrástol jej predaj, rozšírila sa ponuka produktov a geografické pokrytie. Rýchlemu vzostupu pomohli skúsenosti, ktoré spoločnosť získala počas svojej doterajšej existencie. Dvojka na Filipínach Pre skupinu Profireal Group sú Filipíny prvou krajinou, kde úspešne realizuje splátkový predaj. Jeho podstatou je možnosť získať úver na tovar priamo v obchode. Už v priebehu prvých troch mesiacov sa potvrdil potenciál miestneho trhu, ktorý vytvára viac než 100 miliónov obyvateľov. Po úspešnom navýšení svojho podielu na 75% v spoločnosti FLEXI FINANCE preto plánuje Profireal Group, v druhej polovici roku 2017, ďalšie rozšírenie obchodnej siete. „Filipíny považujeme za bránu našej ázijskej expanzie a ako druhá najväčšia zahraničná splátková spoločnosť na tomto strategickom trhu sa budeme snažiť udržať si toto postavenie aj v budúcnosti“ potvrdzuje plány skupiny David Chour. Skupina Profireal Group Profireal Group v súčasnosti pôsobí v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, v Bulharsku, v Rusku a na Filipínach. Skupina za 20 rokov svojej existencie celkovo poskytla úvery v nominálnej hodnote cez 20 mld. CZK. Viac k témam: Ázia, Flexi finance, J T banka, Profi Credit, Profireal Group, Rusko, trhZdroj: Webnoviny.sk - Expanzia Profireal Group v Rusku a Ázii naberá na intenzite © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Expanzia Profireal Group v Rusku a Ázii naberá na intenzite

Najvyšší súd potvrdil rozsudok pre manžela modelky Silvie Kucherenko

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR potvrdil v stredu rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) voči podnikateľovi Sergejovi Kucherenkovi. Jeho odvolanie senát zamietol ako nedôvodné. ŠTS ho odsúdil v apríli na 11 rokov za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa obžaloby ako konateľ spoločnosti DND Invest spôsobil firme škodu takmer osem miliónov eur, ktorú má zaplatiť. Trest si odsedí vo väznici so stredným stupňom stráženia. Skutok sa stal Predsedníčka senátu zdôraznila, že skutok sa stal ako to správne ustálil ŠTS. Prokurátor tiež uviedol, že celé trestné konanie, ako aj rozsudok ŠTS, boli dôvodné a zákonné a s vysokou pravdepodobnosťou sa javilo, že odvolanie bude zamietnuté. Kucherenko aj v stredu zopakoval, že sa cíti nevinný a nedopustil sa konania, čo sa mu kladie za vinu. Pred vynesením rozsudku vyhlásil, že ako občan SR má právo na férový a spravodlivý proces. Jeho manželka Silvia, ktorá sa na pojednávaní zúčastnila, po vynesení rozsudku vyhlásila, že „je to šialené“. Sergej je podľa nej dobrý človek a slovenské súdy označila za „wonderland“. Bez vypočutia korunného svedka Igora Vozyakova na súde odsúdili môjho manžela, ktorý ale konal podľa jeho pokynov, uviedla. Na Slovensko pôsobí takmer 20 rokov Podľa prokuratúry Sergej Kucherenko ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným nezaplatil banke napriek dostatku peňazí k 31. decembru 2009 mimoriadnu splátku úveru sedemstotisíc eur. Tým spôsobil vyhlásenie okamžitej splatnosti úveru. Následne v rámci vysporiadania úveru, ktorý bol zabezpečený nehnuteľnosťami spoločnosti určenými na developerský projekt Majcichov Golf Estate, uzavrel 26. apríla 2010 v mene spoločnosti viacero nevýhodných a záujmy spoločnosti poškodzujúcich zmlúv, na základe ktorých prišla obchodná spoločnosť, ktorej bol konateľom, o nehnuteľnosti. Svojím konaním podľa prokuratúry spôsobil spoločnosti škodu viac ako 7,8 milióna eur. Podnikateľ, ktorý na Slovensku pôsobí takmer dvadsať rokov, na pojednávaní pred ŠTS vyhlásil, že nemal motív na spáchanie trestného činu. Vysvetľoval, že na Slovensku pomáha etablovať sa zahraničným investorom, ktorí u nás chcú podnikať, prípadne kúpiť pozemky a rôzne nehnuteľnosti. Do situácie, keď nemohol zaplatiť termínovanú splátku úveru, sa dostal podľa neho vinou Vozyakova, ktorý bol v minulosti jeho dobrý kamarát. Viac k témam: krimi, Sergej Kucherenko, Silvia Kucherenko, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd potvrdil rozsudok pre manžela modelky Silvie Kucherenko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najvyšší súd potvrdil rozsudok pre manžela modelky Silvie Kucherenko

Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate

BERLÍN 26. júla (WebNoviny.sk) - Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne. Tie zasiahli napríklad región okolo pohoria Harz, kde voda zaliala ulice a pivnice domov. Pre dažde sú tam tiež uzavreté dva úseky lokálnych železničných tratí. Odporúčame:Silné dažde spôsobili záplavy v Istanbule, viacerí zostali uväznení v podchode V meste Hildesheim v Dolnom Sasku pre zvyšujúcu sa hladinu vody v rieke Innerste zase obyvatelia postavili protipovodňové bariéry z piesku. Ako informuje agentúra AP s odvolaním sa na nemeckú agentúru DPA, povodeň v Hildesheime ohrozuje viac ako tisíc obyvateľov a miestni hasiči sú pripravení na ich evakuáciu. Viac k témam: Berlín, záplavyZdroj: Webnoviny.sk - Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Silné dažde spôsobili v niektorých častiach Nemecka povodne, uzavreté sú aj železničné trate

Do parlamentu by išlo osem strán, súčasná koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd by nemala väčšinu

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici júla, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 26,4 percenta voličských hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý robila v dňoch 13. až 24. júla formou osobného dopytovania. V prvej trojke aj SNS a SaS Výberovú vzorku prieskumu tvorilo 1025 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Respondenti odpovedali na otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Odporúčame:KDH by vo voľbách predbehlo Most-Híd, medzi SaS a Smer-SD je rozdiel 13 percent hlasov Na druhom mieste skončila podľa prieskumu strana strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 14,2 percenta hlasov. Nasledujú Slovenská národná strana (10,3 %), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (9,2 %), Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (9,1 %), Sme rodina - Boris Kollár (8,2 %) a Kresťanskodemokratické hnutie (6,3 %). Do parlamentu by sa dostal aj Most-Híd so ziskom 6,2 percenta odovzdaných hlasov. Voliť by išlo 66,6 percenta opýtaných Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by ostala Strana maďarskej komunity so ziskom 4 percentá, Strana zelených Slovenska ktorá by získala 1,5 percenta hlasov a Komunistická strana Slovenska so ziskom 1,2 percenta. Iné strany alebo hnutia získali v prieskume menej ako jedno percento hlasov. Rozdelenie kresiel v parlamente by podľa výsledkov prieskumu vyzeralo nasledovne: Smer-SD by získal 44 kresiel, nasledujú SaS (24), SNS (17), OĽaNO-NOVA (15), Ľudová strana Naše Slovensko (15), Smer rodina – Boris Kollár (14), KDH (11) a Most-Híd (10). Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 66,6 percenta opýtaných. Podľa prieskumu by 19,2 percenta respondentov nešlo voliť a 14,2 percenta nevedelo na otázku odpovedať. Strana Preferencie v % Mandáty Smer-SD 26,4 44 SaS 14,2 24 SNS 10,3 17 OĽaNO-NOVA 9,2 15 ĽS Naše Slovensko 9,1 15 SME RODINA-Boris Kollár 8,2 14 KDH 6,3 11 Most-Híd 6,2 10 SMK-MKP 4 - SZS 1,5 KSS 1,2 Sieť 0,7 SDKÚ-DS 0,6 SKOK 0,6 Šanca 0,6 MKDA-MKDSZ 0,3 VZDOR 0,3 DS 0,1 Priama demokracia 0,1 SMS 0,1 Iná strana 0,0   Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Most-Híd, OĽaNO-NOVA, prieskum, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, volebný prieskumZdroj: Webnoviny.sk - Do parlamentu by išlo osem strán, súčasná koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd by nemala väčšinu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do parlamentu by išlo osem strán, súčasná koalícia Smer-SD, SNS a Most-Híd by nemala väčšinu

Najväčšie preteky v horskej cyklistike ŠKODA STUPAVA TROPHY už tento víkend

ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2017 už túto sobotu, 29. júla, odštartuje druhú polovicu štvrtého ročníka série najvýznamnejších pretekov horských bicyklov na Slovensku podujatím ŠKODA STUPAVA TROPHY. Tradične najväčší slovenský MTB maratón ponúkne pretekárom päť súťažných trás a pre fanúšikov horskej cyklistiky zároveň aj skvelý sprievodný program. Bratislava, 26.7.2017 ( WBN/PR )- MTB maratón ŠKODA STUPAVA TROPHY je štvrtým podujatím série najprestížnejších pretekov horských bicyklov na Slovensku ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2017 a tradične je najväčším MTB maratónom na Slovensku. Minulý rok sa na štart postavilo až 1240 bikerov, ktorým fandilo vyše 5000 divákov. Podobný záujem očakávajú organizátori aj tento rok. „Spolu s letom sa do druhej polovice preklápa aj ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2017. Všetkých priaznivcov horskej cyklistiky s radosťou pozývam už túto sobotu do Stupavy, kde na úbočí Malých Karpát môžete prežiť atraktívny víkend, bohatý na obdivuhodné športové výkony aj nevšedné zážitky pre celú rodinu,“ uviedol Ing. Marek Růžička, konateľ ŠKODA AUTO Slovensko. Na pretekárov čaká päť súťažných trás s prevýšením od 350 do 2850 m a s dĺžkou 105 km, 76 km, 42 km a 25 km, vrátane atraktívnej 16 km trasy pre jednokolky. Ako na predchádzajúcich pretekoch série, tak aj v Stupave každý pretekár získa na prezentácii štartovací balíček s cyklistickou fľašou We Love Cycling. Víťazi každej kategórie získajú športové ceny značky ŠKODA. Zároveň všetci účastníci, ktorí úspešne absolvujú maratón, budú zaradení do tomboly, v ktorej hlavnými cenami sú bicykle AUTHOR a ŠKODA. Fanúšikovia horskej cyklistiky si všetky informácie o pretekoch nájdu na stránke www.welovecycling.sk/sbot, na ktorej sa bikeri môžu na preteky aj registrovať. V Stupave nebudú chýbať ani tento rok preteky pre bežcov a juniorských a detských cyklistov. Okrem pretekov organizátori pre návštevníkov pripravili aj bohatý sprievodný program. V maratónskej dedinke pri Park Hoteli INTENZÍVA na Novej ulici čaká na návštevníkov adrenalínová trať s prekážkami pre deti, dopravné ihrisko, skákací hrad, kreatívne dielne, maľovanie na tvár, varenie s minuloročnou víťazkou súťaže MasterChef Slovensko Martinou Grňovou. O zábavu sa postará moderátor Tomaggio a jedným z vrcholov programu bude aj šou majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša. ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2017 Séria MTB maratónov s podporou generálneho partnera ŠKODA AUTO Slovensko sa skladá zo šiestich pretekov na území Slovenskej republiky v rôznych vekových a výkonnostných kategóriách, ktoré sa konajú od apríla do septembra. Na každé preteky sa môžu prihlásiť všetci fanúšikovia horskej cyklistiky – od registrovaných cyklistov, cez MTB nadšencov z radov amatérov až po deti. Pretekári súťažia v 11 kategóriách. Na každých pretekoch série ŠKODA BIKE OPEN TOUR organizátori pripravia množstvo sprievodných akcií, súťaží a bohatý program pre celú rodinu. Prvé tri ročníky série oslovili už desaťtisíce priaznivcov horskej cyklistiky. Ceny pre víťazov a tombola aj pre hobby bikerov Víťazi každej kategórie jednotlivých maratónov v sérii ŠKODA BIKE OPEN TOUR získavajú športové ceny značky ŠKODA. Zároveň všetci účastníci, ktorí úspešne absolvujú jednotlivé maratóny v sérii, sú zaradení do tomboly, v ktorej môžu vyhrať jeden zo šiestich ŠKODA bicyklov. Vo finálnej tombole sa hrá o ďalších šesť ŠKODA bicyklov. Podmienkou zaradenia do tejto tomboly je úspešné absolvovanie minimálne štyroch pretekov z celej série ŠKODA BIKE OPEN TOUR. Na výhru horských bicyklov ŠKODA v tombole má šancu každý hobby biker. Do celkového bodovania sa každému účastníkovi započítavajú štyri najlepšie výsledky z absolvovaných pretekov z celej série. Výsledné bodovanie série určí celkovo 33 víťazov v 11 kategóriách na prvých, druhých a tretích miestach. Podrobnejšie informácie o ŠKODA BIKE OPEN TOUR nájdu fanúšikovia horskej cyklistiky na stránke www.welovecycling.sk/sbot, kde sa môžu na preteky série aj registrovať. ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2017 Kalendár série 29. 4. 2017 ŠKODA Svätojurský MTB maratón 3. 6. 2017 ŠKODA Dohňany – Púchov Trophy 24. 6. 2017 AUTHOR ŠKODA Bikemaratón Súľovské skaly 29. 7. 2017 ŠKODA STUPAVA TROPHY 12. 8. 2017 ŠKODA Horal MTB maratón 2. 9 .2017 ŠKODA Slovenský raj ŠKODA a cyklistika Spojenie cyklistiky so značkou ŠKODA siaha hlboko do minulosti, až ku vzniku samotnej automobilky. Bohatá úspešná história mladoboleslavskej automobilky sa začína písať v roku 1895, keď začala výrobu práve bicyklami. Od roku 2004 je ŠKODA partnerom a dodávateľom oficiálnych automobilov na najpopulárnejších cyklistických pretekoch sveta – Tour de France. Na legendárnej Tour zastrešuje aj jeden z dresov pre individuálne hodnotenie cyklistov – od roku 2004 bola partnerom bieleho dresu, od roku 2015 podporuje prestížny zelený dres. ŠKODA AUTO je oficiálnym partnerom zeleného dresu pre najlepších špurtérov aj na pretekoch okolo Španielska La Vuelta, ktoré podporuje od roku 2011. ŠKODA je dlhodobým stabilným podporovateľom a partnerom aj slovenskej cyklistiky. Aktívne podporuje najväčšie domáce podujatie v cestnej cyklistike Okolo Slovenska. V roku 2015 sa ŠKODA stala novým partnerom najväčšej cyklistickej charitatívnej akcie na Slovensku Parasport24 Tour. Spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko zároveň sedem rokov podporovala cyklistu Petra Velitsa, ktorý počas svojej kariéry získal tri tituly majstra sveta v tímovej časovke a je jedným z najúspešnejších cyklistov v histórii Slovenska. Viac k témam: cyklistika, horská cyklistika, MTB maratón, ŠKODA BIKE OPEN TOUR, ŠKODA STUPAVA TROPHYZdroj: Webnoviny.sk - Najväčšie preteky v horskej cyklistike ŠKODA STUPAVA TROPHY už tento víkend © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najväčšie preteky v horskej cyklistike ŠKODA STUPAVA TROPHY už tento víkend

Sopko z OĽaNO vyzýva ministra Plavčana, aby zastavil hroziacu segregáciu v materských školách

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Na zastavenie hroziacej segregácie v materských školách vyzýva ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) poslanec NR SR z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Miroslav Sopko. Ten kritizuje dokument Vzdelávacie programy pre deti so zdravotným znevýhodnením pre predprimárne vzdelávanie. Ide o 283-stranový dokument, ktorý je doplnkom k štátnemu vzdelávaciemu programu z dielne Štátneho pedagogického ústavu, ktorý ministerstvo školstva prijalo v máji a platiť začne 1. septembra tohto roka, pripomína Sopko v tlačovej správe. Závažné metodologické chyby Pri tvorbe dokumentu sa totiž podľa Sopka stali závažné metodologické chyby, ktoré znemožňujú integráciu zdravotne postihnutých detí a komplikujú administratívnu prácu učiteliek materských škôl. Odporúčame:Aktualizované: OĽaNO zbiera podpisy, v parlamente chce odvolávať ministra Plavčana „Napríklad, kým zdravým deťom postačuje zaoberať sa pozorovateľnými znakmi živočíchov, mentálne postihnuté deti majú poznať voľne žijúce živočíchy a živočíchy chované pre úžitok, čo je dokonca v rozpore s novou koncepciou prírodovedného vzdelávania. Je to rovnaký nezmysel, ako vytvoriť tréningový bežecký program pre deti s detskou mozgovou obrnou a deti s autizmom učiť prezentačným zručnostiam,“ cituje Sopka tlačová správa, ktorú agentúre SITA poskytol Matúš Bystriansky z tlačového oddelenia OĽaNO. Výzva ministrovi Podľa Sopka učiteľky v materských školách budú musieť každý deň pracovať navyše s každým zdravotne znevýhodneným dieťaťom, aby vedelo a zvládalo viac, než jeho zdraví rovesníci. „Samozrejme, všetko budú usilovne dokumentovať, administrovať, čo zvýši byrokraciu do nepredstaviteľných rozmerov,“ upozorňuje poslanec OĽaNO. Vyzýva preto ministra Plavčana, „aby túto chybu okamžite napravil a zrušil účinnosť dokumentu od septembra 2017“. Zároveň šéfa rezortu školstva žiada, „aby dal vypracovať opravené dodatky za účasti odbornej komisie pre predprimárne vzdelávanie a odborníkov, ktorí vytvorili v súčasnosti platný školský vzdelávací program pre materské školy“. Agentúra SITA oslovila ministerstvo školstva so žiadosťou o reakciu Viac k témam: Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Miroslav Sopko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Peter Plavčan, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Sopko z OĽaNO vyzýva ministra Plavčana, aby zastavil hroziacu segregáciu v materských školách © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sopko z OĽaNO vyzýva ministra Plavčana, aby zastavil hroziacu segregáciu v materských školách

Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov

KÁBUL 26. júla (WebNoviny.sk) - Útok militantov z hnutia Taliban na základňu zložiek Afganských národných bezpečnostných síl (ANSF) na juhu provincie Kandahár si vyžiadal 26 mŕtvych vojakov. Hovorca ministerstva obrany Mohammad Radmaniš v stredu uviedol, že po nočnom útoku je tiež 13 zranených vojakov. Odporúčame:Aktualizované: Samovražedný atentátnik autom nabúral do minibusu v Kábule, k útoku sa prihlásil Taliban Americké úrady nedávno informovali, že minulý rok zomrelo viac ako 6800 členov ANSF a viac ako dvanásťtisíc utrpelo zranenia. Afganské bezpečnostné zložky majú 195-tisíc vojakov a viac ako 150-tisíc policajtov. Viac k témam: Kábul, Taliban, útokZdroj: Webnoviny.sk - Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krvavé útoky Talibanu v Kábule, pri incidente na základňu zabil 26 afganských vojakov

Generálny advokát navrhuje, aby Súdny dvor EÚ zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre kvóty

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Generálny advokát Yves Bot navrhol, aby Súdny dvor Európskej únie zamietol žaloby podané Slovenskom a Maďarskom proti dočasnému mechanizmu povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii. Slabá účinnosť opatrení Mechanizmus povinných kvót podľa neho skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015. Slabá účinnosť opatrení, ktoré rozhodnutie Európskej rady zavádza, podľa Bota nespochybňuje ich vhodnosť, navyše, nízku účinnosť je možné vysvetliť aj odmietavým postojom niektorými členskými štátmi vrátane Slovenska a Maďarska, čo je v rozpore so zásadou solidarity a spravodlivého rozdelenia bremena medzi členské štáty v oblasti azylovej politiky. Súdny dvor EÚ nie je viazaný návrhmi generálneho advokáta. Jeho úlohou je nezávisle navrhnúť Súdnemu dvoru právne riešenie. Sudcovia Súdneho dvora Botove návrhy zvážia a rozsudok vyhlásia neskôr. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Súdneho dvora EÚ Cristina Mihăilescu. Výnimky nemožno prirovnať k trvalej zmene Generálny advokát Bot tvrdí, že napadnuté rozhodnutie Európskej rady o povinných kvótach predstavuje nelegislatívny akt, na jeho prijatie sa teda nevzťahovali požiadavky týkajúce sa účasti národných parlamentov. Domnieva sa, že Rada bola oprávnená prijať opatrenia, ktoré v reakcii na jasne vymedzenú núdzovú situáciu dočasným spôsobom a v presne vymedzených bodoch zavádzajú výnimky z legislatívnych aktov v oblasti azylu. Bot tiež zdôrazňuje, že toto ustanovenie oprávňuje Radu prijať všetky dočasné opatrenia, ktoré pokladá za potrebné ako odpoveď na migračnú krízu. "Dočasné výnimky nemožno prirovnať k trvalej zmene základných pravidiel obsiahnutých v legislatívnych aktoch Únie vo veciach azylu, takže prijatím napadnutého rozhodnutia nedošlo k obídeniu legislatívneho postupu," uviedol vo svojom návrhu. Rozdelenie 40 000 osôb medzi členské štáty Bot tiež tvrdí, že závery Európskej rady z júna 2015, podľa ktorých majú členské štáty rozhodnúť „konsenzom“ o rozdelení osôb, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu, a to pri „zohľadnení špecifickej situácie každého členského štátu“, nebránia prijatiu napadnutého rozhodnutia Radou. Tieto závery sa totiž vzťahovali na iný návrh ako odpoveď na prílev migrantov v roku 2014 a v prvých mesiacoch roku 2015, ktorý sa týkal rozdelenia 40 000 osôb medzi členské štáty. Tento návrh nebol predmetom rozhodnutia, ktoré bolo napadnuté v prejednávanej veci. Generálny advokát odmieta tvrdenie, že Rada mala povinnosť opätovnej konzultácie s Európskym parlamentom, keďže v pôvodnom návrhu Európskej komisie vykonala podstatné zmeny. Tieto zmeny sa však podľa neho netýkajú základných vlastností mechanizmu kvót, takže nová konzultácia nebola potrebná. Uvádza tiež, že Rada nebola povinná rozhodnúť jednomyseľne, keďže Komisia s týmito zmenami a doplneniami nevyjadrila svoj nesúhlas. Slovensko podalo žalobu v decembri 2015 Žalobu pre povinné kvóty na migrantov Slovenská republika oficiálne podala v stredu 2. decembra 2015. Žalobu sme podali na Súdny dvor ako najvyšší zo súdov Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu. Slovenská republika pritom žaluje Radu Európskej únie. „Podávame žalobu proti Rade Európskej únie z titulu prijatia rozhodnutia ministrov vnútra z 22. septembra o tzv. povinných kvótach, ktoré boli prijaté väčšinovým hlasovaním napriek odporu niektorých členských štátov,“ objasnil vtedy premiér Robert Fico. Proti kvótam vtedy boli okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko a Rumunsko. Podľa Fica žiadame, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné a aby Rada bola zaviazaná náhradou trov konania. „Tvrdíme, že toto rozhodnutie, ktoré Rada ministrov vnútra prijala, je v rozpore s rozhodnutím Európskej rady, ktorá jasne konštatovala, že sa nebudú prijímať povinné kvóty,“ vyhlásil premiér. Zároveň ide podľa Fica v danom prípade o nelegislatívne opatrenie, hoci malo ísť o legislatívne opatrenie. „Myslíme si, že dochádza k porušovaniu práv Európskeho parlamentu a národných parlamentov,“ objasnil ďalší dôvod podania žaloby Fico. Viac k témam: kvóty utečencov, Maďarsko, Robert Fico, SlovenskoZdroj: Webnoviny.sk - Generálny advokát navrhuje, aby Súdny dvor EÚ zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre kvóty © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Generálny advokát navrhuje, aby Súdny dvor EÚ zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre kvóty

Mamičky s expertmi hodnotili slovenské pôrodnice. Tieto sú najlepšie

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Najlepšou pôrodnicou za minulý rok sa stala pôrodnica Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Nasledovala pôrodnica v Univerzitnej nemocnici (UN) v Martine. Na treťom mieste sa zhodne umiestnili dve bratislavské pôrodnice – Antolská a Ružinov. Vyplýva to z výsledkov projektu Sprievodca pôrodnicami, ktorý vypracoval Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk. Výsledok celkového hodnotenia vznikol spojením expertského hodnotenia s hodnotením mamičiek. Projekt má motivovať Podľa organizátorov je snahou Sprievodcu pôrodnicami poskytnúť mamičkám kompletné informácie o slovenských pôrodniciach. Cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a detí. Hodnotenie pôrodníc sa skladá z dvoch častí. HPI komunikuje s pôrodnicami a hodnotí kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti na základe medicínskych indikátorov (expertské hodnotenie). Portál rodinka.sk sa v aplikácii sprievodca-porodnicami.sk pýta mamičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o ich bábätko (hodnotenie mamičiek). Obe hodnotenia sa následne spájajú v celkovom hodnotení. Hodnotenie v štyroch kategóriách Expertské hodnotenie bolo rozdelené do štyroch kategórií, podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Zohľadnila sa tým odlišná náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku fungujú nemocnice so štyrmi stupňami neonatologickej starostlivosti (I, II, III, III+). Najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú perinatologické centrá (úroveň starostlivosti III+), ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca. Rozhodujúca odbornosť personálu Na Slovensku je šesť perinatologických centier: UN Bratislava - Antolská, FNsP Nové Zámky, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Prešov a UNLP Košice – Trieda SNP. Najlepšími pôrodnicami podľa úrovne neonatologickej starostlivosti oddelenia pri pôrodnici sa stali Sanatórium Koch, Bratislava (úroveň starostlivosti I), LNsP Liptovský Mikuláš (úroveň starostlivosti II), FN Trenčín (úroveň starostlivosti III), UN Martin (úroveň starostlivosti III+). Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice za posledný rok 3 404 mamičiek. Najväčší počet bodov získali pôrodnice od mamičiek za odbornosť zdravotníckeho personálu (spokojnosť 78,8 %). Na druhej strane najmenej bodov získali pôrodnice v podpore skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom (55,6 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 40,3 % žien bolo so svojím dieťaťom aj dve hodiny po pôrode). Najlepšou pôrodnicou podľa mamičiek je Sanatórium Koch, Bratislava. Druhé miesto obsadila Univerzitná nemocnica Martin, na tretej priečke sa umiestnila Forlife, n.o. Komárno. Viac k témam: ekonomika, najlepšie pôrodnice na Slovensku, nemocnica, prieskumZdroj: Webnoviny.sk - Mamičky s expertmi hodnotili slovenské pôrodnice. Tieto sú najlepšie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mamičky s expertmi hodnotili slovenské pôrodnice. Tieto sú najlepšie

Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku

MEXIKO 26. júla (WebNoviny.sk) - Výbuch v ústredí mexickej rímskokatolíckej rady biskupov poškodil v utorok dvere do budovy, nikto sa pri ňom nezranil. Podľa vyhlásenia rady niekto pred vchodom do ich budovy v hlavnom meste Mexika ponechal podomácky vyrobenú výbušninu okolo druhej hodiny ráno. Výbuch, ktorý zničil vchodové dvere, zachytila vonkajšia kamera. Na mieste zasahujú forenzní experti, zatiaľ nie sú známe bližšie informácie o podozrivom ani motíve činu. Odporúčame:V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo Úrad biskupov sa nachádza v severnej časti mesta Mexiko, neďaleko Baziliky Panny Márie Guadalupskej, ktorá je jedným z najdôležitejších katolíckych chrámov na svete. Podľa biskupa Ramona Castra z diecézy Cuernavaca incident odráža situáciu v Mexiku, kde narastá počet vrážd v dôsledku drogovej vojny, pretrvávajúcej viac ako desaťročie. V Mexiku tento rok zavraždili troch katolíckych kňazov a od roku 2013 ich násilnou smrťou zomrelo 18. Mnohí zahynuli pri ozbrojených lúpežiach, vydieraní či únosoch, pričom nebolo objasnené, či sa stali terčom násilia pre ich náboženské vierovyznanie. Viac k témam: Mexiko, výbuchZdroj: Webnoviny.sk - Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku

Slovan sa v najbližších dňoch posilní o ďalších hráčov, avizuje tréner Říha

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Hokejisti Slovana Bratislava majú za sebou už tri prípravné zápasy na novú sezónu v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL), po dvoch minulotýždňových prehrách v Pardubiciach si v utorok v domácom prostredí pripísali triumf nad Spartakom Moskva. Odporúčame:Slovan Bratislava vybojoval prvé víťazstvo v prípravných zápasoch KHL, zdolal Spartak Moskva Zverenci trénera Miloša Říhu ruského súpera zdolali až po samostatných nájazdoch. "Je to stále príprava. Mužstvo sme zostavili z hráčov, ktorí prišli a hrali prvý zápas. Začiatok nebol dobrý, Spartak bol v prvých dvoch tretinách lepší a prestrieľal nás. Po každej tretine sme si niečo povedali a naša hra sa zlepšovala. V tretej časti to už bolo optimálne, dostávali sme sa aj do šancí a vyrovnali na 2:2. V závere to už bolo len o tom, že sme si chceli vyskúšať hru troch proti trom a vidieť, či máme strelcov na nájazdy,“ povedal po zápase pred slovenskými médiami tréner Říha. V ostatných dňoch Slovan získal brankára Jakuba Štěpánka, Lukáša Kašpara a Michala Řepíka, v kádri si udržal Radka Smoleňáka. "V tomto týždni sme získali dosť zaujímavé mená, ale stále je to pre nás málo. Stále na tom budeme pracovať. Či to bude Taffe alebo niekto iný, ešte nemôžem povedať. Myslím si, že už v ďalšom týždni prídu ďalší hráči," dodal Miloš Říha. Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokej, KHL Kontinentálna hokejová liga, Miloš ŘíhaZdroj: Webnoviny.sk - Slovan sa v najbližších dňoch posilní o ďalších hráčov, avizuje tréner Říha © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan sa v najbližších dňoch posilní o ďalších hráčov, avizuje tréner Říha

Spisovateľa z radov takáčovcov prepustili na kauciu z väzby

BANSKÁ BYSTRICA 26. júla (WebNoviny.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pre prípravné konanie v Banskej Bystrici dnes vyhovel žiadosti expolicajta Václava K., stíhaného v kauze takáčovcov a prepustil ho z väzby na kauciu desaťtisíc eur. Súd zároveň nahradil väzbu okrem peňažnej záruky aj dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložil povinnosť oznámiť každú zmenu miesta pobytu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. Prokurátor podal sťažnosť Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Václav K. je známy aj ako spisovateľ pod menom Václav Neuer. Odporúčame:Muža považovaného za vedúcu osobnosť Takáčovcov prepustili, prokuratúra preskúma rozhodnutie Bývalého elitného policajta a spisovateľa stíhajú so skupinou podsvetia zvaných takáčovci, pôsobiacich pod vedením Ľubomíra K., zvaným Kudla. Kudlu prepustil sudca z väzby v piatok 21. júla na kauciu sto tisíc eur a tiež mu uložil dohľad probačného a mediačného úradníka a povinnosť oznámiť každú zmenu miesta pobytu. Trestnú činnosť páchali od roku 2009 Raziu na takáčovcov urobila polícia koncom januára, ale spisovateľa vtedy nezadržali a vo februári sa prihlásil sám. Sudca ŠTS ho následne vzal do väzby pre obavu z možného úteku. Václava K. vinia z členstva v zločineckej skupine, podvodu, nátlaku a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Takáčovcov okolo Kudlu zadržali pri policajnej akcii pod názvom Aladin v nedeľu 29. januára tohto roku. Obvinení sú stíhaní pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iných súvisiacich trestných činov, ako je vydieranie, hrubý nátlak, poškodzovanie cudzej veci a iné. Podľa prokuratúry trestnú činnosť páchali od roku 2009 do súčasnosti. Medzi zadržanými bol aj bývalý bobista a športový funkcionár Milan J., ktorého sudca 1. februára zobral do väzby, ale Najvyšší súd SR ho o týždeň na to prepustil na slobodu. Viac k témam: krimi, súdy, takáčovciZdroj: Webnoviny.sk - Spisovateľa z radov takáčovcov prepustili na kauciu z väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spisovateľa z radov takáčovcov prepustili na kauciu z väzby

V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo

LAGOS 26. júla (WebNoviny.sk) - V nigérijskom meste Lagos sa v utorok popoludní zrútila obytná budova. Ako informovali predstavitelia záchranných služieb, pri páde štvorposchodového domu zahynuli najmenej piati ľudia. Z trosiek stavby zachránili pätnásť ľudí, pričom záchranné práce pokračovali aj cez noc a v stredu ráno. Na mieste incidentu, v jednej z chudobných štvrtí najväčšieho nigérijského mesta, sa zišli stovky ľudí, píše agentúra AP. Nie je jasné, koľko ľudí v dome žilo, ani čo spôsobilo jeho kolaps.   Viac k témam: NigériaZdroj: Webnoviny.sk - V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V nigérijskom Lagose sa zrútila budova, najmenej päť ľudí zahynulo

Video: Juh Francúzska pustošia lesné požiare, evakuovali tisíce ľudí

PARÍŽ 26. júla (WebNoviny.sk) - Lesné požiare na juhovýchode Francúzska si z utorka na stredu vynútili evakuáciu tisícok ľudí. Počas noci v departemente Var s plameňmi bojovalo 540 hasičov, uviedli miestne úrady v stanovisku. Podľa týchto údajov evakuovali z obcí La Londe, Bormes a La Lavandou až 10-tisíc osôb, z toho tritisíc z kempingov. V nasadení bolo aj päť lietadiel. Do rána plamene zničili okolo 800 hektárov lesa. Požiare sa rozhoreli v pondelok pozdĺž pobrežia, pričom si vyžiadali menšie evakuácie v okolí prímorského letoviska Saint-Tropez. Prírodný živel sužuje okrem Francúzskej riviéry aj ostrov Korzika.   Viac k témam: evakuácia, Francúzsko, lesné požiareZdroj: Webnoviny.sk - Video: Juh Francúzska pustošia lesné požiare, evakuovali tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Juh Francúzska pustošia lesné požiare, evakuovali tisíce ľudí

Aktualizované: Richard Nagy na majstrovstvách sveta zaplával slovenský rekord

aktualizované 26. júla o 13:03 BUDAPEŠŤ 26. júla (WebNoviny.sk) - Slovensko sa vo štvrtý deň rozplavieb na majstrovstvách sveta v plávaní v dlhom bazéne v maďarskej Budapešti (23. - 30. júla) dočkalo prvého zlepšenia národného rekordu. Richard Nagy posunul svoje predchádzajúce osobné aj slovenské maximum na 200 m polohové preteky (2:03,13) o 1,35 s na 2:01,78 min. V rozplavbách ho klasifikovali na 24. mieste a nepostúpil do 16-členného večerného semifinále. Na postup bolo potrebné zaplávať čas na úrovni 2:00,23 min. "Som rád, že som si zlepšil osobák, je to dobré znamenie smerom k štvorstovke. Plávalo sa mi dobre, nejaké veľké chyby som tam tiež nerobil. Budúci rok by som to rád posunul pod dve minúty," povedal pre agentúru SITA Nagy. Nagy sa sústredí na svoju najsilnejšiu disciplínu Dvadsaťštyriročný rodák zo Želiezoviec sa v Budapešti sústredí predovšetkým na svoju najsilnejšiu disciplínu 400 m polohové preteky, v ktorej je úradujúcim vicemajstrom Európy. Na olympiáde v Riu de Janeiro 2016 skončil deviaty. Rozplavby na 400 m polohové preteky sú na programe v nedeľu, dovtedy bude Nagy súťažne oddychovať. V rozplavbách krátkej polohovky bol najrýchlejší Japonec Kosuke Hagino, ktorý absolvoval trať za 1:56,46. Juniorský svetový rekord sa podarilo zlepšiť Číňanovi Čchin Chaj-jang (1:59,01). Predchádzajúcim držiteľom bol z marca tohto roku Američan Michael Andrew (1:59,12). Katarína Listopadová obsadila v stredajších rozplavbách na 50 m znak 29. miesto. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Bratislavy dosiahla čas 28,68 s, jej osobné maximum a zároveň slovenský rekord z roku 2016 má hodnotu 28,23. Na postup do večerného 16-členného semifinále potrebovala čas 28,22 s. V rozplavbách zvíťazila Číňanka Fu Jüan-chuej (27,21 s). Slovenský mix skončil na 13. priečke Slovensko malo zastúpenie aj v rozplavbách na 4 x 100 m miešaných štafiet. Tím v zložení Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník, Barbora Mišendová, Richard Nagy obsadil časom 3:56,78 min 13. pozíciu. Slovenský rekord drží z Berlína 2014 štvorica Karin Tomečková, Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová, Michal Navara (3:54,19). Na postup do 8-členného večerného finále bolo potrebné absolvovať trať aspoň za 3:47,66. V rozplavbách sa zrodilo víťazstvo Američanov. Družstvo Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrelová, Mallory Comerfordová triumfovalo za 3:40,28 min a stanovilo nový svetový rekord tejto disciplíny, keď vymazalo z historických tabuliek výkon britského kvarteta Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, Siobhan Marie O´Connorová, Fran Hallsalová z Kazane 2015 (3:41,71). MS v plávaní v dlhom bazéne súhrn výsledkov slovenských reprezentantov v stredajších rozplavbách MUŽI: 200 m pol. preteky - rozplavby: 1. Kosuke Hagino (Jap.) 1:56,46 min, 2. Chase Kalisz (USA) 1:56,48, 3 Max Litchfield (V. Brit.) 1:56,64, ... 24. Richard Nagy 2:01,78 (SR) - rekord SR - nepostúpil do semifinále ŽENY: 50 m znak: 1. Fu Jüan-chuej (Čína) 27,21 s, 2. Alexandra Gerasimeňová (Biel.) 27,65, 3. Etiene Medeirosová (Braz.) 27,65, ... 29. Katarína Listopadová (SR) 28,68 - nepostúpila do semifinále MIX: 4 x 100 m pol. pret.: 1. USA (Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrelová, Mallory Comerfordová) 3:40,28, 2. Austrália (Kaylee Rochelle McKeownová, Matthew Wilson, Grant Irvine, Shayna Jacková) 3:44,13, 3. Kanada (Javier Acevedo, Richard Funk, Rebecca Smithová, Chantal van Landeghemová) 3:44,46, ... 13. Slovensko (Katarína Listopadová, Tomáš Klobučník, Barbora Mišendová, Richard Nagy) 3:56,78 - nepostúpilo do finále Viac k témam: Majstrovstvá sveta v plávaní v dlhom bazéne, plávanie, Richard NagyZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Richard Nagy na majstrovstvách sveta zaplával slovenský rekord © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Richard Nagy na majstrovstvách sveta zaplával slovenský rekord

MFK Ružomberok odmieta, že po zápase Európskej ligy vnikli do šatne fanúšikovia Vojvodiny

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Futbalový klub MFK Ružomberok rázne odmieta, že po odvete 1. predkola Európskej ligy s Vojvodinou Nový Sad vnikli do šatne hostí fanúšikovia srbského klubu a napadli hráča Nového Sadu Nikolu Trujiča. "Chytili ma za krk, dostal som úder do hlavy," opisoval incident Trujič pre srbské médiá. UEFA vyzvala ružomberský klub, aby k tomu zaujal stanovisko. Odporúčame:Hráča Vojvodiny napadli v Ružomberku vlastní fanúšikovia, zrejme zlyhali organizátori "Incident v šatni vnímame až od chvíle zverejnenia rozhovoru so srbským futbalistom v tamojších masmédiách. Na hodnotení zápasu delegovanými osobami nikto neinformoval o incidente, ani z vojvodinskej strany. Náš klub vydal akreditácie len zástupcom klubu Vojvodina. Fanúšikovia hostí nastúpili hneď po zápase do autobusu a boli eskortovaní zo štadióna," povedal pre denník Šport generálny riaditeľ fortunaligového MFK Ružomberok Ľubomír Golis. Ružomberčania už poslali list na UEFA, v ktorom uviedli fakty a svoj pohľad na udalosti. Viac k témam: Európska liga UEFA, FK Vojvodina Nový Sad, futbal, MFK RužomberokZdroj: Webnoviny.sk - MFK Ružomberok odmieta, že po zápase Európskej ligy vnikli do šatne fanúšikovia Vojvodiny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo MFK Ružomberok odmieta, že po zápase Európskej ligy vnikli do šatne fanúšikovia Vojvodiny

Republikáni zrušenie Obamacare v Senáte zatiaľ nepresadili

WASHINGTON 26. júla (WebNoviny.sk) - Senát amerického Kongresu začal hlasovať o zrušení zdravotnej reformy bývalého prezidenta Baracka Obamu. Séria rokovaní, ktorá by mala trvať niekoľko dní, sa začala v utorok, pričom samotné otvorenie debaty o republikánskom návrhu zdravotného zákona malo nejasnú budúcnosť, keď pre a proti jej začatiu hlasovalo zhodne 50 zákonodarcov. V prospech rozhodol až viceprezident Mike Pence. Prvé hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo v utorok v noci, sa týkalo prvého návrhu na zmenu zákona, ktorý mal zabezpečiť zrušenie a nahradenie platnej "Obamacare". Senátom však neprešiel v pomere 43 hlasov pre a 57 proti. Proti hlasovalo všetkých 48 Demokratov a deväť členov Republikánskej strany. O akých opatreniach bude senát hlasovať ďalej, nie je známe, píše BBC. Rozhodujúca úloha v hlasovaní Na hlasovaní sa zúčastnil aj arizonský senátor John McCain, ktorému nedávno diagnostikovali rakovinu mozgu. Senátor, ktorého pri príchode do sály kolegovia privítali potleskom, hlasoval za schválenie. O jeho úlohe v rokovaniach ako aj o ich otvorení sa vyjadril aj americký prezident Donald Trump, ktorý je ochotný novú legislatívu podpísať. Odporúčame:Trumpova reforma zdravotníctva stroskotala, Obamacare sa neruší Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter poďakoval McCainovi za to, že zohráva "rozhodujúcu úlohu" v hlasovaní a zároveň zablahoželal všetkým republikánom k presadeniu ich návrhu. "Gratulujem všetkým Republikánom. Teraz môžeme poskytnúť všetkým Američanom úžasnú zdravotnú starostlivosť," napísal. Podpora obyvateľov Program Obamacare, teda Zákon o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti z roku 2010, mal dosah na zhruba 20 miliónov Američanov. Hoci bol program spočiatku značne kritizovaný, v poslednom čase si získal podporu obyvateľov. Republikáni ho však dlhodobo atakujú, tvrdiac, že výrazne zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť. Ich návrh, oficiálne nazvaný Americký zákon o zdravotnej starostlivosti (AHCA), rušil dane a povinnosti spojené s Obamacare vrátane pokút za nezakúpenie si zdravotného poistenia. Zákon tiež obmedzoval rozširovanie programu verejného zdravotníctva Medicaid. Podľa odhadov Rozpočtového úradu amerického Kongresu (CBO) by jeho schválením v najbližších desiatich rokoch prišlo o poistenie 32 miliónov Američanov. Viac k témam: Barack Obama, Donald Trump, Mike Pence, ObamacareZdroj: Webnoviny.sk - Republikáni zrušenie Obamacare v Senáte zatiaľ nepresadili © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Republikáni zrušenie Obamacare v Senáte zatiaľ nepresadili

HC Košice získal posilu do obranných radov, je to brat úspešného útočníka Phila Kessela

KOŠICE 26. júla (WebNoviny.sk) - Americký obranca Blake Kessel je ďalším legionárom v kádri tipsportligového hokejového klubu HC Košice. Informuje o tom oficiálny web "oceliarov". Odporúčame:V Martine vzdali snahu o záchranu Tipsport ligy, v extralige chcú udržať juniorov a dorastencov Dvadsaťosemročný bek by sa do prípravy košického mužstva mal zapojiť v blízkej budúcnosti. Blake Kessel je brat úspešného útočníka Phila Kessela, ktorý má na svojom konte v NHL dva Stanleyho poháre s Pittsburghom a olympijské striebro z Vancouveru 2010. Blakovi Kesselovi sa nepodarilo predrať do zámorskej profiligy, no vo farmárskej AHL odohral 85 zápasov s bilanciou 3 góly a 24 asistencií. V Európe už v minulosti pôsobil v rokoch 2014 a 2015, vtedy si zahral v nemeckej DEL aj vo fínskej Liige. V novembri 2015 reprezentoval USA na Nemeckom pohári. Viac k témam: Blake Kessel, HC Košice, hokej, Tipsport ligaZdroj: Webnoviny.sk - HC Košice získal posilu do obranných radov, je to brat úspešného útočníka Phila Kessela © SITA Všetky práva vyhradené.

logo HC Košice získal posilu do obranných radov, je to brat úspešného útočníka Phila Kessela

V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Ministerstvo zahraničných vecí informuje, že v nadväznosti na nedávny ozbrojený útok na zahraničných turistov v areáli hotela v Hurgáde prijali egyptské úrady dodatočné opatrenia, ktorých úlohou je zaručiť bezpečnosť zahraničných turistov v letoviskách. Vyhlásený výnimočný stav V krajine je až do odvolania v platnosti výnimočný stav, ktorý vyhlásili v reakcii na teroristické útoky proti koptským kostolom v apríli 2017. Počas platnosti výnimočného stavu získali úrady široké právomoci predovšetkým v trestnoprávnej oblasti a v zákonom určených prípadoch môžu obmedzovať platnosť niektorých občianskych práv garantovaných Ústavou EAR. "V súčasnosti neregistrujeme, že by uvedené skutočnosti negatívne ovplyvnili fungovanie turistických stredísk alebo slobodný pohyb zahraničných turistov," píše sa na stránke ministerstva. Pre Egypt platí odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí. Zároveň rezort apeluje na občanov, aby pri ceste do Egypta využili systém dobrovoľnej registrácie. MZV okrem toho upozorňuje, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania. Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do uvedených oblastí necestovali. Situácia v destináciách je stabilizovaná Obmedzený je pohyb zahraničných turistov v púštnych oblastiach na západe a juhu krajiny, týka sa Líbyjskej púšte, Západnej púšte, Bielej púšte. "Egyptské úrady vynakladajú maximálne úsilie na elimináciu teroristických hrozieb a polícia a armáda permanentne hliadkujú v turistických centrách. Napriek tomu teroristické skupiny operujúce v Egypte predstavujú reálnu bezpečnostnú hrozbu, vrátane ohrozenia turistickej infraštruktúry a zahraničných turistov. V kontexte ostatných bezpečnostných incidentov považujeme predmetné riziko za zvýšené," informuje ďalej slovenský rezort diplomacie. Bezpečnostná situácia v prímorských strediskách na pobreží Červeného mora, ako napríklad Hurgáda, Safaga, Marsa Alam, Šarm Aš Šejch i v turistických centrách v povodí Nílu južne od Luxoru je stabilizovaná a pohyb osôb nie je úradmi obmedzený. Najväčšie riziko predstavujú vreckári MZV však odporúča zvážiť nevyhnutnosť organizovaných výletov aj individuálnej turistiky po južnej časti Sinajského polostrova, do delty Nílu, do Káhiry, Alexandrie a Fajjúmu. Z hľadiska kriminality najväčšie riziko predstavujú vreckári a drobní zlodeji. Pri pohybe mimo turistických stredísk odporúčajú nosiť striedme oblečenie. Ministerstvo takisto odporúča, aby boli občania počas svojho pobytu v Egypte opatrní, vyhýbali sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní. Je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek. Viac k témam: Egypt, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRZdroj: Webnoviny.sk - V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov

Najviac dlhodobo nezamestnaných je na východe Slovenska a v Banskobystrickom kraji

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) - Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu júna tohto roka 51,1 tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 16,1 tisíca ľudí. Viac ako štyri roky je tak v súčasnosti bez práce 23 % z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu šiesteho mesiaca tohto roka oproti koncu júna vlaňajška klesol o 46,3 tisíca na 105,7 tisíc osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Najhoršie je na tom Prešovský kraj Najviac dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu júna tohto roka išlo o 15 tisíc nezamestnaných. Najviac k tomu prispeli okresy Prešov, Kežmarok a Vranov nad Topľou, v ktorých počet nezamestnaných nad štyri roky presiahol 2,1 tisíca. Odporúčame:Slovenské ženy zarábajú o 22 percent menej ako muži, ministerstvo práce uviedlo možné príčiny V Košickom kraji nemalo prácu viac ako štyri roky 13,8 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo takmer 3,3 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad štyri roky a v okresoch Košice-okolie, Rožňava a Michalovce cez 2,1 tisíca takýchto osôb. Najnižšia miera nezamestnanosti Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako štyri roky 11,7 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je takmer 2,2 tisíca ľudí nezamestnaných viac ako štyri roky. Lepšia situácia je v Nitrianskom kraji, kde počet nezamestnaných nad štyri roky na konci júna dosiahol 3,5 tisíca osôb. Nasleduje Žilinský kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 3,2 tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet ľudí bez práce nad štyri roky predstavoval takmer 2 tisíc. V Bratislavskom kraji bolo v júni bez práce viac ako štyri roky 971 ľudí a v Trnavskom kraji 921 osôb. Odporúčame:Závod v Lozorne pochoval pád kontraktu, o prácu príde 250 ľudí Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu júna tohto roka 6,90 %. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti v histórii Slovenska. Oproti máju sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,45 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,55 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 187 997 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju ide o pokles o 12 394 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 68 618 osôb. Viac k témam: ekonomika, nezamestnanosť v SRZdroj: Webnoviny.sk - Najviac dlhodobo nezamestnaných je na východe Slovenska a v Banskobystrickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najviac dlhodobo nezamestnaných je na východe Slovenska a v Banskobystrickom kraji

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Bratislavčan Vincent v supermarkete jedol bez platenia, potom demoloval miestnosť
Klienti UniCredit banky pozor, hackeri získali prístup k údajom zo 400 tis. úverových účtov
Google pridáva do vyhľadávania a máp SOS upozornenia
Iránsky prezident pohrozil Washingtonu, že prijme opatrenia v záujme štátu
Video: Zomrela vdova po legendárnom Frankovi Sinatrovi
Slovan sa v najbližších dňoch posilní o ďalších hráčov, avizuje tréner Říha
BILLA a ÚNSS  skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Považská Bystrica - Dolný Mostenec, Nimnica, Nosice, Orlové, Považské Podhradie, Považská Teplá, Sebestanová, Sverepec, Uhry, Zemiansky Kvašov
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang